Veiklos sritys
- Titulinis
- Informacija
- Veikla
- Veiklos sritys
Prevencinės socialinės paslaugos teikiamos asmeniui (šeimai) ir (ar) bendruomenei, siekiant padėti jiems išvengti galimų socialinių problemų ir (ar) socialinės rizikos atsiradimo, sudaryti sąlygas asmeniui (šeimai) ugdyti ir (ar) stiprinti gebėjimus savarankiškai spręsti socialines problemas, palaikyti socialinius ryšius su visuomene, taip pat padėti didinti socialinę įtrauktį. Socialinių paslaugų centre teikiamos prevencinės socialinės paslaugos:
- Sociokultūrinės paslaugos - laisvalaikio organizavimo paslaugos, teikiamos siekiant išvengti socialinių problemų, didinant socialinę įtrauktį. Jas gaunantys asmenys (šeimos) gali bendrauti, dalyvauti grupiniuose užsiėmimuose, užsiimti mėgstama veikla.
- Informavimo - reikalingos informacijos apie socialinę pagalbą suteikimas asmeniui (šeimai).
Bendrosios socialinės paslaugos yra atskiros, be nuolatinės specialistų priežiūros teikiamos paslaugos. Bendrųjų socialinių paslaugų tikslas – ugdyti ar kompensuoti asmens (šeimos) gebėjimus savarankiškai rūpintis savo (šeimos) gyvenimu ir dalyvauti visuomenės gyvenime. Paslaugų teikimo trukmė/dažnumas priklauso nuo asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio.
Socialinių paslaugų centre teikiamos bendrosios socialinės paslaugos:
- Konsultavimo - pagalba, kurią teikiant kartu su asmeniu analizuojama asmens (šeimos) problema ir ieškoma veiksmingų jos sprendimo būdų.
- Tarpininkavimo ir atstovavimo - pagalbos asmeniui (šeimai) suteikimas sprendžiant įvairias asmens (šeimos) problemas (teisines, sveikatos, ūkines, buitines), tvarkant dokumentus, mokant mokesčius, registruojantis pas specialistus, organizuojant ūkinius darbus ir kt., palydint asmenį ir tarpininkaujant, asmeniui (šeimai) bendraujant su kitomis institucijoms, specialistais, kitais asmenimis.
- Maitinimo organizavimo - pagalba asmenims (šeimoms), kurie dėl nepakankamo savarankiškumo ar nepakankamų pajamų nepajėgia apsirūpinti maistu patys. Maitinimas organizuojamas suteikiant nemokamą maitinimą Centro labdaros valgykloje.
- Transporto organizavimo - paslauga, teikiama pagal poreikius asmenims, kurie dėl negalios, ligos ar senatvės turi judėjimo problemų ir dėl to ar dėl nepakankamų pajamų negali naudotis visuomeniniu ar individualiu transportu.
- Asmeninės higienos ir priežiūros paslaugų organizavimas - pagalba asmenims (šeimoms), kurie (-ios) dėl nepakankamų pajamų negali pasirūpinti savo higiena (pirties (dušo) ir (ar) skalbimo paslaugų organizavimas ir kt.).
- Kitos bendrosios socialinės paslaugos - socialinės paslaugos, organizuojamos atsižvelgiant į specifinius savivaldybės gyventojų poreikius.
Specialiosios socialinės paslaugos – tai paslaugos, teikiamos asmeniui (šeimai), kurio (kurios) gebėjimams savarankiškai rūpintis savo (šeimos) gyvenimu ir dalyvauti visuomenės gyvenime ugdyti ar jiems kompensuoti prevencinių ir (ar) bendrųjų socialinių paslaugų neužtenka. Specialiųjų socialinių paslaugų tikslas – didinti socialinę įtrauktį, ugdyti asmens (šeimos) socialinius įgūdžius ir gebėjimus pasirūpinti savimi (šeima) ar, teikiant nuolatinę specialistų pagalbą, palaikyti asmens gyvybiškai svarbias funkcijas ir (ar) ugdyti savarankiškumą, ar suteikti pagalbą asmeniui (šeimai), kad jis (ji) galėtų pailsėti nuo prižiūrimo asmens slaugos, priežiūros. Į visų specialiųjų socialinių paslaugų sudėtį įeina informavimas, konsultavimas, tarpininkavimas ir (ar) atstovavimas. Paslaugų teikimo trukmė / dažnumas priklauso nuo asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio.
Socialinių paslaugų centre teikiamos specialiosios socialinės paslaugos:
- Pagalba į namus - asmens namuose teikiamos paslaugos, padedančios asmeniui (šeimai) tvarkytis buityje, rūpintis asmeniniu gyvenimu ir dalyvauti visuomenės gyvenime;
- Socialinė priežiūra šeimoms - paslaugos, teikiamos sunkumų patiriančiai šeimai, turinčiai ar besilaukiančiai vaikų (krizė, socialinių įgūdžių stoka, priklausomybės, smurtas artimoje aplinkoje, vaikų nepriežiūra ir pan.), siekiant ją įgalinti savarankiškai rūpintis savo vaikais ir tinkamai juos prižiūrėti, savarankiškai spręsti problemas, užtikrinti emocinę ir psichologinę gerovę, palaikyti glaudesnį santykį su socialine aplinka, stiprinti šeimos narių
gebėjimus prižiūrėti, pozityviai auklėti ir ugdyti vaikus nuo gimimo, padėti šeimai sukurti vaikų raidai palankią aplinką ir išvengti socialinės atskirties; - Laikino apnakvindinimo - nakvynės ir būtinųjų paslaugų (asmens higienos, buitinių) suteikimas asmenims, kurie yra benamiai, smurto artimoje aplinkoje pavojų keliantys asmenys, yra apsvaigę nuo alkoholio, narkotinių, psichotropinių ar toksinių medžiagų, esant krizinei situacijai ir pan., jei, nesuteikus šių paslaugų, kyla grėsmė jų sveikatai ar gyvybei;
- Apgyvendinimo nakvynės namuose - laikinas nakvynės, socialinių įgūdžių ugdymo, palaikymo ir (ar) atkūrimo bei kitų būtinųjų paslaugų (asmens higienos, buitinių ir kt.) suteikimas asmenims, neturintiems gyvenamosios vietos ar dėl kitų priežasčių negalintiems ja naudotis, siekiant atkurti savarankiškumą, prarastus socialinius ryšius ir padėti integruotis į visuomenę;
- Pagalba globėjams (rūpintojams), budintiems globotojams, įtėviams ir šeimynų steigėjams, dalyviams ar besirengentiems jais tapti - atrankos, konsultavimo, mokymų, pagalbos ir paslaugų organizavimas, teikimas, suteikiant žinių ir kompetencijų, reikalingų auginant globojamus (rūpinamus), prižiūrimus ir įvaikintus vaikus;
- Vaikų dienos socialinė priežiūra - dienos socialinės priežiūros paslaugos, kuriomis siekiama ugdyti vaiko ir jo šeimos narių socialinius bei gyvenimo įgūdžius.
Socialinė globa teikiama asmens namuose. Socialinės globos teikimo trukmė priklauso nuo asmens paslaugų poreikio ir nuo įstaigos tipo. Socialinių paslaugų centre teikiamos socialinės globos paslaugos:
- Dienos socialinė globa - visuma paslaugų, kuriomis asmeniui teikiama kompleksinė, nuolatinės specialistų priežiūros reikalaujanti pagalba dienos metu.
Šiaulių miesto savivaldybės socialinių paslaugų centre teikiamos kitos socialinės paslaugos:
- Psichologo paslaugos - psichologinės pagalbos suteikimas asmenims, išgyvenantiems krizę ar patiriantiems stiprius emocinius išgyvenimus (sunkias ligas, netektis, skyrybas šeimoje, psichologinį, moralinį, fizinį ar seksualinį smurtą).
- Neįgaliųjų ir senatvės pensininkų aprūpinimas techninės pagalbos priemonėmis - asmenų, kuriems nustatytas techninės pagalbos priemonių poreikis, aprūpinimas techninėmis pagalbos priemonėmis, perduodant reikalingas techninės pagalbos priemones nuosavybėn ir (ar) panaudos pagrindais laikinai neatlygintinai valdyti ir naudotis.
- Pagalba iš pataisos įstaigų paleidžiamiems (paleistiems) asmenims - paslaugos teikiamos asmeniui padedant prisitaikyti prie socialinės aplinkos, gaunant reikiamą informaciją dėl dokumentų tvarkymo, sveikatos priežiūros paslaugų gavimo, gyvenamosios vietos radimo ir deklaravimo, įsidarbinimo ir kt., palengvinant asmens socialinę integraciją.
- Užimtumo skatinimo ir motyvavimo paslaugų nedirbantiems ir socialinę paramą gaunantiems asmenims organizavimas - asmens poreikių ir galimybių įvertinimas, užimtumo skatinimo ir motyvavimo paslaugos, nedirbantiems asmenims, ilgą laiką nedirbusių asmenų perėjimo skatinimas nuo nedarbo prie užimtumo darbo rinkoje.
- Pilnamečių asmenų globėjų (rūpintojų) ir turto administratorių veiklos priežiūra ir kontrolė - Pilnamečių asmenų globėjų (rūpintojų) ir turto administratorių veiklos priežiūra ir kontrolė, išskyrus atvejus, kai globėju (rūpintoju) paskirta gydymo ar socialinės globos įstaiga. Kai prireikia įvertinti, ar tinkamai administruojamas globojamo (rūpinamo) asmens turtas, vertinami globėjo (rūpintojo) pateikti dokumentai apie globotinio (rūpintinio) lėšų panaudojimą. Vertinama, kad globėjas (rūpintojas) užtikrina savo globotinio (rūpintinio) teisių ir interesų bei tinkamą globą ir priežiūrą, nesinaudoja savo teisėmis savanaudiškais tikslais ir tinkamai vykdo savo, kaip asmens globėjo (rūpintojo) pareigas.
- Integralios pagalbos teikimas - dienos socialinės globos ir slaugos asmens namuose paslaugų organizavimas. Tai visuma slaugos ir dienos socialinės globos paslaugų, kurias teikiant asmeniui tenkinami slaugos ir socialinių paslaugų poreikiai, teikiama nuolatinė kompleksinė specialistų pagalba ir priežiūra.
- Būsto ir gyvenamosios aplinkos pritaikymas neįgaliesiems - asmenų ar asmenų atstovų prašymų dėl būsto ir gyvenamosios aplinkos pritaikymo neįgaliesiems priėmimas. Konsultavimas dėl būsto pritaikymo darbų organizavimo būdų, tvarkos ir kitais su būsto pritaikymu susijusiais klausimais. Būsto pritaikymo neįgaliesiems komisijos (toliau – Komisija) posėdžių organizavimas, kartu su Komisija būsto pritaikymo poreikio įvertinimas, būsto pritaikymo neįgaliajam darbų užbaigimo aktų pasirašymas.
- Asmeninio asistento paslaugos - individualios pagalbos namuose ir viešojoje aplinkoje (palydint ir komunikuojant) suteikimas, padedant įgalinti asmens savarankiškumą ir užtikrinant svarbiausias jo gyvybinės veiklos funkcijas (asmens higiena, mityba, judėjimas / mobilumas, socialiniai santykiai ir aplinka).
- Materialinio nepritekliaus mažinimo programa -
Materialinio nepritekliaus mažinimo (MNM) programos tikslas – spręsti materialinio nepritekliaus problemą labiausiai skurstantiems asmenims, įskaitant vaikus, suteikiant pagalbą asmenims įsigyti maisto produktus ir (ar) būtinojo vartojimo prekes. Įgyvendinant 2021–2027 metų materialinio nepritekliaus mažinimo programą, nepasiturintiems asmenims nuo 2024 metų yra išduodamos socialinės kortelės, kurias gavę asmenys patys sprendžia kur ir kokius produktus bei prekes įsigyti pasirinktame prekybos tinkle.
Šiaulių miesto gyventojai kartu su socialinėmis kortelėmis gali gauti maisto donacijas – surinktas besibaigiančio ir paskutinės dienos galiojimo maistas iš prekybos vietų ir (ar) gamintojų, taip pat įvairių paramos akcijų metu surinktas ilgo galiojimo maistas, kuris yra atiduotas paramos gavėjams. - Pavėžėjimo paslauga - pavėžėjimo paslauga teikiama savivaldybės lygmeniu - kai asmuo vyksta gauti planinių hemodializės paslaugų (nepriklausomai, kurioje vietoje teikiamos paslaugos).
- Asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikių vertinimas - taikomas nustatant asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikį, priimant sprendimą dėl socialinių paslaugų skyrimo (neskyrimo), jų teikimo sustabdymo ir nutraukimo bei informavimas dėl kitų reikalingų socialinių paslaugų.